INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Ferdynand Ciechanowski     
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Ciechanowski Ferdynand (1759–1828), unicki biskup chełmski, senator. Pochodził z podupadłej gałęzi rodu Ciechanowieckich h. Dąbrowa, która zmieniła nazwisko na Ciechanowskich. Urodz. 18 X, wstąpił po ukończeniu szkół do zakonu bazylianów; jako dojeżdżający nauczyciel zyskał przyjaźń wpływowych ziemian Węglińskich z Chełmszczyzny. Był potem profesorem filozofii i prefektem szkół bazyliańskich żyrowickich, przez 14 lat przełożonym klasztoru chełmskiego, a przez 10 lat »egzaminatorem diecezjalnym« z woli biskupa chełmskiego Ważyńskiego. Następnie wybrał go zakon »konsyliarzem« bazyliańskiej prowincji galicyjskiej, a po przejściu Galicji zachodniej i Zamościa oraz 5 klasztorów po r. 1809 do Księstwa Warszawskiego – prowincjałem tej części kraju. Za poparciem Węglińskich i referendarza kor. J. N. Małachowskiego mianował go książę warszawski bpem chełmskim i senatorem (24 II 1810) i powtórnie 20 VI 1810, wbrew staraniom unickiego duchowieństwa świeckiego, dążącego do uwolnienia się spod wpływu bazylianów. Konsekrowany został bardzo uroczyście wedle wznowionego »porządku rzymskiego« w lwowskiej katedrze św. Jura przez unickiego arcybpa Angełowicza w asystencji arcybpów łacińskiego i ormiańskiego, Kickiego i Szymonowicza (8 X 1810). C. zasłużył się bardzo dla swej diecezji i Kościoła unickiego, zaprowadziwszy porządek, uzyskawszy przywrócenie kapituły przez papieża Leona XII i utworzenie sufraganii (biskupi bełscy, Nazarewicz i Siedlecki); odnowił też katedrę w Chełmie. Z ogłoszonych drukiem listów pasterskich C-go zasługują na uwagę listy »z okoliczności wskrzeszenia Królestwa Polskiego« i »z okoliczności projektu Związku Narodowego«. W senacie Król. Kongresowego był C. pierwszym z biskupów unickich senatorem, a z tytułu starszeństwa nominacji zajmował drugie miejsce zaraz po prymasie Woroniczu. Na starość ociemniał. Zmarł 7 IV 1828 w Chełmie, uczczony przez kapitułę pomnikiem w katedrze.

 

Portret, rysunek Sokołowskiego, w Muzeum Narod., w Krakowie. – Popiersie było na pomniku w katedrze chełmskiej.

J. B. (Julian Bartoszewicz) w Enc. Org. 1861; Tarnawski, Kazanie w dzień… poświecenia na biskupa… księdza F. C; Likowski, Dzieje unii, 335; Listy pasterskie z r. 1812; Mowa w Senacie 1811.

Red.

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.